RNCF2010DTC53K6
Mfr.Part #
RNCF2010DTC53K6
Description
RES 53.6K OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
53.6kOhm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010DTC53K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C