RNCF2010DTC51R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTC51R0
Description
RES 51 OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
51Ohm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
PRECISION
Datasheets
RNCF2010DTC51R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C