RNCF2010DTC4R99
Mfr.Part #
RNCF2010DTC4R99
Description
RES 4.99 OHM 0.5% 1/3W 2010
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
4.99Ohm
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DTC4R99
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.99Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C