RNCF2010DTC4R70
Mfr.Part #
RNCF2010DTC4R70
Description
RES 4.7 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount
Max Power Dissipation :
333mW
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Published :
Resistance :
4.7ohm
1 (Unlimited)
Height :
711.2μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010DTC4R70
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2010DTC4R70
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.7Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C