RNCF2010DTC4R42
Mfr.Part #
RNCF2010DTC4R42
Description
RES 4.42 OHM 0.5% 1/4W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Working Voltage :
150V
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
4.42Ohm
Tolerance :
±0.5%
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010DTC4R42
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.42Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C