RNCF2010DTC4R30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC4R30
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.3 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
4.3Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010DTC4R30
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.3Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C