RNCF2010DTC47R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTC47R0
Description
RES 47 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
47Ohm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2010DTC47R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 47Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C