RNCF2010DTC475K
Mfr.Part #
RNCF2010DTC475K
Description
RES 475K OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
475kOhm
Tolerance :
±0.5%
2010 (5025 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Datasheets
RNCF2010DTC475K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 475kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C