RNCF2010DTC3K90
Mfr.Part #
RNCF2010DTC3K90
Description
RES 3.9K OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
3.9kohm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTC3K90
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C