RNCF2010DTC3K16
Mfr.Part #
RNCF2010DTC3K16
Description
RES 3.16K OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
3.16kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2010DTC3K16
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.16kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C