RNCF2010DTC36R5
Mfr.Part #
RNCF2010DTC36R5
Description
RES 36.5 OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
36.5Ohm
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2010DTC36R5
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 36.5Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C