RNCF2010DTC2R67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2R67
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
2.67Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
150V
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2010DTC2R67
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.67Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C