RNCF2010DTC2R61
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2R61
Description
RES 2.61 OHM 0.5% 1/4W 2010
Resistance :
2.61Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCF2010DTC2R61
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.61Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C