RNCF2010DTC2R40
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2R40
Description
RES 2.4 OHM 0.5% 1/4W 2010
Resistance :
2.4Ohm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCF2010DTC2R40
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.4Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C