RNCF2010DTC2M37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2M37
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.37M OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
2.37MOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2010DTC2M37
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.37MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C