RNCF2010DTC2K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC2K87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.87K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCF
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Resistance :
2.87kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DTC2K87
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C