RNCF2010DTC261R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC261R
Description
RES 261 OHM 0.5% 1/3W 2010
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
261Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2010DTC261R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 261Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C