RNCF2010DTC21R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTC21R0
Description
RES 21 OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
21Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2010DTC21R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 21Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C