RNCF2010DTC1R78
Mfr.Part #
RNCF2010DTC1R78
Description
RES 1.78 OHM 0.5% 1/4W 2010
Resistance :
1.78Ohm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Thin Film
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
yes
Datasheets
RNCF2010DTC1R78
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.78Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C