RNCF2010DTC1R15
Mfr.Part #
RNCF2010DTC1R15
Description
RES 1.15 OHM 0.5% 1/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
1.15Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
AEC-Q200
Series :
RNCF
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Datasheets
RNCF2010DTC1R15
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.15Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C