RNCF2010DTC1R02
Mfr.Part #
RNCF2010DTC1R02
Description
RES 1.02 OHM 0.5% 1/4W 2010
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.02Ohm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
150V
Series :
RNCF
Composition :
Thin Film
2
Datasheets
RNCF2010DTC1R02
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.02Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C