RNCF2010DTC1M13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DTC1M13
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.13M OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
RNCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
1.13MOhm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCF2010DTC1M13
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.13MOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C