RNCF2010DTC1K80
Mfr.Part #
RNCF2010DTC1K80
Description
RES 1.8K OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
1.8kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2010DTC1K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.8kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C