RNCF2010DTC180R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC180R
Description
RES 180 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
180Ohm
Series :
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2010DTC180R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 180Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C