RNCF2010DTC16R2
Mfr.Part #
RNCF2010DTC16R2
Description
RES 16.2 OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
16.2Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2010 (5025 Metric)
Datasheets
RNCF2010DTC16R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 16.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C