RNCF2010DTC169K
Mfr.Part #
RNCF2010DTC169K
Description
RES 169K OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
169kOhm
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCF2010DTC169K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 169kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C