RNCF2010DTC158R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC158R
Description
RES 158 OHM 0.5% 1/3W 2010
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
158Ohm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RECTANGULAR
Datasheets
RNCF2010DTC158R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 158Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C