RNCF2010DTC11K3
Mfr.Part #
RNCF2010DTC11K3
Description
RES 11.3K OHM 0.5% 1/3W 2010
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNCF
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
11.3kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DTC11K3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 11.3kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C