RNCF2010DTC10R0
Mfr.Part #
RNCF2010DTC10R0
Description
RES 10 OHM 0.5% 1/3W 2010
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Resistance :
10Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCF2010DTC10R0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C