RNCF2010DTC10K7
Mfr.Part #
RNCF2010DTC10K7
Description
RES 10.7K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
10.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
EAR99
Datasheets
RNCF2010DTC10K7
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10.7kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C