RNCF2010DTC102K
Mfr.Part #
RNCF2010DTC102K
Description
RES 102K OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
102kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCF2010DTC102K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 102kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C