RNCF2010DTC100R
Mfr.Part #
RNCF2010DTC100R
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Automotive AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
100Ohm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
RNCF2010DTC100R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 100Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C