RNCF2010DKE8R87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE8R87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.87 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNCF
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
PRECISION
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
8.87Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW