RNCF2010DKE8K25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE8K25
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.25K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
8.25kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2010DKE8K25
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 8.25kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C