RNCF2010DKE820K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE820K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 820K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
820kOhm
Power Rating :
250mW
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
RNCF
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2010DKE820K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 820kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C