RNCF2010DKE7K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE7K87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.87K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
7.87kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Composition :
Thin Film
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W