RNCF2010DKE6K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE6K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.2K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
6.2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCF2010DKE6K20
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.2kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C