RNCF2010DKE54K9
Mfr.Part #
RNCF2010DKE54K9
Description
RES 54.9K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Power Rating :
250mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
54.9kOhm
Tolerance :
±0.5%
2
Datasheets
RNCF2010DKE54K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 54.9kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C