RNCF2010DKE536K
Mfr.Part #
RNCF2010DKE536K
Description
RES 536K OHM 0.5% 1/3W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
250mW
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Resistance :
536kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2010DKE536K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 536kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C