RNCF2010DKE51K1
Mfr.Part #
RNCF2010DKE51K1
Description
RES 51.1K OHM 0.5% 1/3W 2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
250mW
Resistance :
51.1kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
2
Datasheets
RNCF2010DKE51K1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C