RNCF2010DKE4R42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE4R42
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.42 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Series :
RNCF
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Resistance :
4.42Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2010DKE4R42
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 4.42Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C