RNCF2010DKE40R2
Mfr.Part #
RNCF2010DKE40R2
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/3W 2010
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
40.2Ohm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCF2010DKE40R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C