RNCF2010DKE402R
Mfr.Part #
RNCF2010DKE402R
Description
RES 402 OHM 0.5% 1/3W 2010
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Thin Film
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
402Ohm
Tolerance :
±0.5%
TR, 7 INCH
Datasheets
RNCF2010DKE402R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 402Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C