RNCF2010DKE300R
Mfr.Part #
RNCF2010DKE300R
Description
RES 300 OHM 0.5% 1/3W 2010
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Resistance :
300Ohm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power Rating :
250mW
EAR99
Datasheets
RNCF2010DKE300R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 300Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C