RNCF2010DKE2R80
Mfr.Part #
RNCF2010DKE2R80
Description
RES 2.8 OHM 0.5% 1/4W 2010
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
PRECISION
Mount :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
2.8Ohm
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2010DKE2R80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C