RNCF2010DKE2R74
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE2R74
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.74 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Power Rating :
250mW
Additional Feature :
PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
Working Voltage :
150V