RNCF2010DKE2R21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE2R21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.21 OHM 0.5% 1/4W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
250mW
Composition :
Thin Film
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
2.21Ohm