RNCF2010DKE267R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE267R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 267 OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
267Ohm
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Datasheets
RNCF2010DKE267R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 267Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C