RNCF2010DKE255R
Mfr.Part #
RNCF2010DKE255R
Description
RES 255 OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance :
255Ohm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
RNCF
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCF2010DKE255R
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 255Ohm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~155°C