RNCF2010DKE23K7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2010DKE23K7
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 23.7K OHM 0.5% 1/3W 2010
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.193Lx0.094W 4.90mmx2.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
RNCF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
23.7kOhm